Etikett kutsikaostjale – kuidas suhelda koerakasvatajaga

Oled teinud eeltööd ja valinud lõpuks välja sobiva tõu ning leidnud mõned huvipakkuvad kasvatajad. Nüüd on vaid jäänud kasvatajaga ühendust võtta. Mida küsida ja mida mitte? Järgnevalt mõned näpunäited edukaks suhtluseks:

1. Ära vali  kutsikat vaid sünni-ja loovutusaja järgi.

“Me tahame juuni teisel nädalal võtta pruuni emast labradorikutsikat, sest mul hakkab siis puhkus – kas teil on pakkuda midagi?” (või midagi analoogset*) ei too tõenäoliselt teile edu. Koer on elav olend, igal koeral on oma unikaalne iseloom, energiavajadus ja veel palju muud eristavat – seda ka tõusiseselt.

Täpsustage kirjas üle oma soovid – kas lähen koeraga koolitustele või näitusele, palju igapäevaselt saan koerale liikumist pakkuda, kas olen valmis koera järelt koristama, vajadusel tasuma kalleid vet.arveid jne. Retriiver elab keskmiselt 12-14 aastat, st. mis saab peale suvepuhkust?

Soovitus: vali esimesena KASVATAJA, mitte kutsikas. Igal kasvatajal on oma nägemus aretustööst ja ideaalsest koerast. Mõne eesmärk on aktiivne töökoer, teise jaoks ka näitustel võitmine või muu ala või kombinatsioon neist kõigest. Samamoodi seab kasvataja kriteeriumid oma aretuskoerte tervisele (lisaks aretusnõuetele) – kas läbitakse vajalikest terviseuuringutest* vaid minimaalsed või tehakse lisaks näiteks geenitestid.

Kui oled leidnud enda jaoks sobiva kasvataja, kelle koerte välimus, saavutused ja kõik muu meeldib kõige enam, siis leia võimalus teda külastada, end tutvustada. Ning kui otsustad just selle kasvataja kasuks, siis ole valmis temalt ootama õiget kutsikat. Ära pelga külastamast erinevaid kasvatajaid ja neilt küsimusi küsimast.

Paljud kasvatajad ei plaani üle pesakonna aastas või on pesade vaheline aeg isegi palju pikem. Küsi julgelt temalt teiste kontakte, kui sul ei ole soovi nii kaua oodata.

* Eestis ei ole enam ühelgi retriiveritõul  kohustuslikke aretuse erinõudeid st. pole vajalikud terviseuuringud ega kahel näitusel osalemine . Nõuded on küll soovituslikud ja iga oma tõust lugupidav kasvataja teeb need siiski. 

*  Kui kasvatajal on erinevaid kutsikaid pidevalt saadaval, siis on enamasti tegemist  millerdajaga.

2. Tutvusta end põhjalikult

Võiksid endast kirjutada vähemalt paarilõigulise kirja. Varu selleks aega ning mõtle kiri läbi. Ära unusta lisamast oma nime ja kontaktandmeid.

Kindlasti peaksid mainima, et oled valmis kohustusteks, mis kaasnevad kutsikaga ja üleüldse sellest tõust koeraga, tead mille poolest see tõug erineb teistest sarnastest ning oled valmis pakkuma sellele kutsikale tõuomast kasvatust/toitmist/liikumist jm kogu tema eluajaks.

Kirjelda oma plaane võimalikult ausalt. Pole mõtet suure suuga lubada, et plaanid kindlasti koeraga jahile minna, kuigi kui sul midagi sellist plaanis ei ole, muidu istud sa peagi kodus superenergilise ja igavleva koeraga (= pahanduste tegemine).

Kui sul pole aega koolitusteks, näitusteks, katetseks või muuks, siis ütle kohe nii.

Kirja stiil on päris oluline ja annab esmase mulje kutsikasoovijast. Kummale järgnevatest kirja saatjatest kasvataja vastaks või kaaluks kutsika andmist?

Näide 1:

Tere,

mina olen M. T.  Sooviksin rohkem infot teie kenneli koerte ja pesakondade kohta. Olen põhjalikult uurinud erinevaid tõuge, käinud näitustel ja katsetel neid vaatamas ning olen veendunud, et see tõug on minu jaoks ideaalne, sest.. (loetle vähemalt 3 põhjust). Tean, et kutsika kasvatamine nõuab suurt pühendumist ning olen selleks igati valmis. Plaanin kutsikaga läbida kindlasti … (nt mingid koolitused).

Valisin Teid kuna… (paar põhjust) kuna plaanin oma tulevase kutsikaga just (…aladele) pühenduda.

Lugupidamisega,

Nimi Nimi  + enda kontaktid

Näide 2:

palju maksab?

PS! Ära oota kohest vastust. Kasvatajal on (tõenäoliselt) ka isiklik elu ja “päris” töökoht.

Helistamise soovi puhul küsi järele, mis aeg võiks kasvatajale kõige paremini sobida. Ajavahemik lepi ennist kokku e-mailiteel .

3.  Ära esimese asjana hinda küsi

Jäta see kirja lõppu või järgmiseks korraks isegi kui hind on sinu jaoks väga oluline. Viisakam oleks moodustavad normaalse pikkusega lause, mis võiks välja näha umbes selline: “Millisesse vahemikku võiksid jääda teie pesakonna kutsikate hinnad ja milline võiks olla keskmine kutsikate hind selles tõus? Tahaksin olla varakult ettevalmistunud.”  – Kasvataja annab sulle mingi hinnavahemiku, mis võib sulle sobida/mittesobida aga vähemalt tead, millise väljaminekuga pead arvestama.

Kui teine kasvataja küsib keskmisest rohkem uuri järele, miks ta seda teeb – näitusevõitjatest vanemad, vanematel sooritatud töökatsed, väike pesakond, suured kulud paaritusele või terviseuuringutele või midagi muud – need on mõned mõistlikud põhjused. Või vastupidi, kui kasvataja küsib keskmisest tunduvalt vähem, siis miks.

4. Kutsikaost ei ole äritehing

Ära eelda, et ilmud kohale, viskad raha peopeale ning kaod koos kutsikaga igaveseks. Hea kasvataja ei taha kiiresti kutsikatest lahti saada.

Kui su palk on väike või oled näiteks pensionär, siis see ei tähenda, et peaksid kutsika odavamalt saama (“tahame vaid perelemmikut, mitte mingit eputist”). Ka kodukoeraks minevad kutsikad saavad kasvatajalt sama palju või rohkemgi tähelepanu ja hoolt kui näituse-või tööpotensiaaliga kutsikad. Ostuhind on vaid väike osa, mis edasises elus koerale kulub.

Kui sul ei ole võimalust tasuda küsitavat hinda või sa leiad, et mingi koeranässi peale raha kulutamine on ebanormaalne, siis ei loo see sinu suhtes erilist usaldust. Kasvatajal tekivad koheselt küsimused – kas see inimene saaks hiljem hakkama vet.arsti arvete tasumisega, ostaks ta kvaliteetset toitu või seda kõige odavamat värvilist marketitoitu;  või jätaks ta koera üldse ravimatta?

5. Ära küsi kindlat värvi kutsikat

Värv on kõigest pakend. Võid küll mainida oma eelistusi aga ära mine selles liiga detailseks – soovin südamekujulist  täppi rindmikul vms.  Värvist olulisem kriteerium võiks olla kutsika iseloom.

* Kindla värvisoovi puhul maini, miks sa eelistad ühte värvi teisele.

6. Ole valmis ootama

Tavaline ooteaeg on vähemalt mõni kuu (4-6 kuud), vähem sellest on haruldasem.  Ooteaeg pikeneb, kui on soov saada kutsikas kindlatelt vanematelt, kindlat värvi/sugu, iseloomu/tööomadustega. Lühem ooteaeg on tõugudel 1.) kus on kutsikaid pea alati saadaval ja 2.) kui kutsikaotsija kriteeriumid kutsikale on tagasihoidlikud.

Kasvatajad peavad samuti ootama kuid või isegi aastaid mõne teise kasvataja kutsikajärjekorras.

7. Ära ole korraga mitmes kutsikaootenimekirjas…

…ja kui sa jätad selle pisiasja mainimatta.

Mitmes ootenimekirjas olemine pole keelatud aga ole selles osas kasvatajaga avameelne. Ta on sinu kui potensiaalse omanikuga juba arvestanud ning peab seetõttu teistele huvilistele ära ütlema.  Väga tobe on vahetult enne kutsikate loovutamist teada saada, et omanikukandidaat on kutsika mujalt võtnud ja jätnud selle “pisidetaili” mainimatta.

8. Ära eelda, et saad ise oma kutsika välja valida

(Hea) kasvataja põhieesmärk on aretada, see tähendab esmajärjekorras parima potensiaaliga kutsikate endale jätmist. Seejärel saavad kutsika näituse/töökoerasoovijad kuna vaid nii saab kasvataja “töö” teiste huviliste tähelepanu (katsetel, näitustel käies). Ning viimasena antakse kutsikas kodukoera soovijale (ka näituse/töökoer on ennekõike kellegi pereliige).

Kasvataja on näinud igat kutsikat kasvamas, teab nende iseloome ja oskab valida teie vajadustega sobivaima kutsika. See karvapall, kes esimesena teie juurde lippas ei ole  tingimatta  õigeim valik. Usalda kasvataja kogemusi.

Kutsikaostul ei kehti põhimõte “kes ees see mees”

Esimesena helistanu ei ole järjekorras eespool. Kutsikajärjekorras olemine ei tähenda ka, et sa kindlasti saad kutsika. Oluline on, et iga kutsikas leiaks ÕIGE omaniku isegi kui see tähendab kasvatajale ja teile ootamist. Kutsikas/koer ei ole asi.

9. Ära pendelda kasvatajate vahet

Kui sa helistad ja räägid, kui väga sa kutsikat soovid ja oled kohe valmis kõigeks, siis peale kõne lõppu ära siirdu järgmiseid kasvatajaid läbi helistama (= paremat pakkumist saama). Kui kasvataja tingimused ei sobinud, siis ütle seda kohe. Kasvatajad tunnevad teisi kasvatajaid ja jutud hakkavad sellistest “sari-hinnapäringu küsijatest” levima.

10. Aksepteeri äraütlemist

Iga tõug ei sobi igale inimesele. Kui saad keelduva vastuse, on sul igati õigus küsida keeldumise põhjust ning kui vastus on loogiline, siis palun võta seda kuulda. Mine tagasi algusesse, mõtle ausalt läbi oma soovid ja võimalused.

***

Suhtu kasvatajasse kui heasse sõpra, mitte kui tüütusse müügimehesse. See on seda igati väärt, kui saad järgnevaks ~12-aastaks just sinu vajadustega sobivaima lemmiku.