Korduma kippuvad küsimused – labradori retriiver

Allikas: Eesti retriiverite tõuühing

Mis vahe on labradoril ja retriiveril?

Retriiver on koeratüüp. Selleks nimetatakse koeri, kes on aretatud tooma ära jahimehe saaki nii maal kui vees.

Retriivereid on kuut tõugu:

  1. labradori retriiver,
  2. kuldne retriiver,
  3. Chesapeake Bay retriiver,
  4. siledakarvaline retriiver,
  5. kiharakarvaline retriiver,
  6. Nova Scoti retriiver.

Tutvu tõugudega lähemalt siin.

Kui palju on Eestis labradori retriivereid?

2006.a. seisuga on Eesti Kennelliidus registreeritud ligi 1000 labradori retriiverit.

Kas labradorid on populaarsed?

Jah.

Seda näitab viimastel aastatel tõusnud nõudlus nende järele. Paljudes maades (Soome, USA) kuuluvad nad esimese viie populaarseima tõu hulka. Soomes registreeritakse aastas ligi 1000 labradori, meil on samuti see arv hüppeliselt tõusmas.

Kust saada labradori retriiveri kutsikat?

Eelkõige soovitame pöörduda Eesti Retriiverite Tõuühingu poole. Sealt saad garantii, et tegu on korraliku, paberitega ja terve kutsikaga, kelle vanemate paaritamisel on saadud professionaalset nõu.

Kust saada kuldse retriiveri kutsikat?

Küsida võb samuti Eesti Retriiverite Tõuühingust või Eesti Kuldsete Retriiverite tõuühingust.

Kui palju maksab kutsikas?

ERTÜ käest on küsitud sageli, et kui palju ikkagi maksab retriiverikutsikas ja mida peaks tähele panema kutsika valimisel-ostmisel. Selle kohta, milliseid aspekte silmas pidada kutsika soetamisel, oleme andud infot oma kodulehel varemgi, loe lähemalt järgmistelt linkidelt nagu ,,Mida teada enne kutsika võtmist”.

Kui Teil siiski tekib kutsikat valides-ostes kahtlusi või küsimusi, millele ei oska Te ise või pesakonda müüv inimene vastust anda, kontakteeruge kindlasti tõuühinguga (kas siis ERTÜ või Kuldsete Retriiverite Tõuühinguga). Juhatuse liikmed / aretustoimkonna liikmed oskavad anda Teile parimat nõu ning soovitusi kutsika valimisel.

Tõupuhta kutsika hind on orienteeruvalt 500-800 eurot (8000 – 12 000 krooni).

Kas on olemas kuldseid labradore? Mis vahe on kuldsel ja kollasel labradoril?

Labradore on kolme värvi – musti, pruune ja kollaseid.

Kollaseid labradore on vahel ekslikult kutsutud “kuldseteks labradorideks”. Sellist tõugu tegelikult olemas ei ole.

Kas eri värvi labradoridel on ka muid erinevusi?

Peale värvitooni enda ei ole.

Mõnikord küll väidetakse, et näiteks mustad labradorid on paremad saagitoojad või et kollased on laisemad kui teised, aga see ei vasta tõele. Värvi erinevuse põhjuseks on need kaks geeni, mis määravad labradori värvi ja need geenid ei ole seotud millegi muuga. Ühes pesakonnas võib olla kõiki kolme värvi kutsikaid, nii et väide, et on olemas mingi temperamendi või võimekuse erinevus vastavalt värvile on absurdne.

Miks on nii mõnelgi kollasel labradoril roosa nina?

Sellist roosa nina nimetatakse “talveninaks” ja seda näeb paljude tõugude juures – paljudel kollastel labradoridel on suvel tume nina, mis mingil moel kahvatub talvel ja kordab sama tsüklit igal aastal. Ei ole teada, miks see nii juhtub. Seda ei peeta veaks, kui koeral jääb alles tumedat pigmenti silmaäärtesse.

Kas labradorid hauguvad palju?

Igavlevad ja unarusse jäetud koerad võivad nii küll teha, aga üldiselt pole see tõule omane. Labradorid haugatavad hoiatavalt nende sündmuste auks, millele on vaja su tähelepanu tõmmata, näiteks “emme, vaata, üks auto sõitis hoovi!”

Kas labradorist saaks head valvekoera?

Labradorid ei ole usaldusväärsed valvurid. Paljud neist on kaitsvad ja enamus neist kindlasti haugub, kui kuuleb midagi, mis talle ei meeldi. Ent kui tahad valvekoera, pole labrador parim valik, “alarmkoeraks” sobib ta hästi.

Millena labradore kasutatakse?

Kõige kuulsamaks on nad saanud suurepäraste pimeda juhtkoertene, kuna neil on lausa selleks loodud iseloom. Nende suurepärase nina tõttu kasutatakse neid ka narko-, pommi- ja jäljekoertena, nende leebe hoolitsevuse tõttu soovitatakse neid ka abi- ja teraapiakoerteks.

Nad on väga lihtsalt õpetatavad ja kergesti kohanduvad mitmesuguste ülesannete jaoks.

Kas labradorid ujuvad?

Labradorid ARMASTAVAD ujuda!

Üldiselt peavad nad seda tavaliseks, aga ära ehmata, kui kutsikas on ujumise suhtes pelglik. Ära iial viska kutsikat vette! Kui mõni täiskasvanud koer, kes naudib ujumist, on lähedal, läheb kutsikas ka kindlasti vette. Lase tal rahus vett uurida ja ringi plärtsuda. Kui ta on olukorraga harjunud, läheb ta sügavamale.

Kumb on parem lemmikloom – isane või emane labrador?

Mõlemad.

Üldiselt on isased rohkem sõltuvad ja emased iseseisvamad. Näiteks kui töötad kodus, oma laua taga, siis isane labrador magab ilmselt su jalge ees, emane seevastu pikutab teises toas ja käib sind lihtsalt iga natukese aja tagant kontrollimas.

Mida tähendab “käib kontrollimas”?

See on üks nende põhilisi omadusi – sinu labrador käib sind iga natukese aja tagant vaatamas, kontrollib ega sa kurb või õnnetu ei ole, kas sul on milleski abi vaja või üht silitust paluma.

Kui palju nad söövad?

Kui neist küsitaks, siis sööksid nad nii palju kui vähegi sisse mahub. Labradorid on suured sööjad ja kalduvad tihti ülekaalulisusele, nii et täpsed kogused vastavalt toiduliigile peaksid paigas olema. Üldiselt sõltub see koera vanusest ja kaalust.

Kui tahad väga täpselt teada saada, küsi oma kutsika kasvatajalt või loomaarstilt.

Kas labradorid närivad palju?

Kutsikad, nagu ikka, närivad vahel küll, sest hammaste vahetumine paneb igemed sügelema ja huvi iga uue asja vastu paneb maitsema. Täiskasvanud koera puhul viitab see koera igavusele ja vähesele aktiveerimisele.

Kas labradori võib pidada õues?

Muidugi.

Sellepärast ongi normaalsete tõuomadustega labradoril paks mitmekordne karv. Oma tööülesandeid täites peavad nad sellega ka hilissügisel vees käima jahimeestele linde välja toomas. Kuid noort koera, kelle on veel pehme kutsikakarv, ei tohi välja ööbima jätta. Õuesolemisega tuleb koera harjutada ja esialgu hoida teda vähemalt öösel toas.

Kui valid kutsikat, küsi, kui palju on koerad saanud väljas liikuda ja kuivõrd harjunud nad õueeluga on. Kui ostad täiskasvanud koera, siis nn “korterikoer” vajab õue elama minemiseks samuti pikaajalist harjutamist.

Kuidas valida head labradorikutsikat?

Ennekõike tuleb valida head kasvatajat.

Eestis on pilt väga kirju ja lühikese labradoriajaloo jooksul ei ole veel välja kujunenud labradoridega pikka aega tegelenud kasvatajaid.

Uuri kasvataja käest, miks pandi kokku just need kaks koera (isa ja ema), milliseid omadusi ta on selle paaritusega tahtnud rõhutada, millise iseloomuga on kutsikate vanemad ja kuidas on neil läinud näitustel, tõukatsetel või sõnakuulelikkuse koolitusel.

Tutvu labradori tõu standardiga, tutvu selle tõu omadustega, et teaksid, mida otsid. Küsi näha kutsikate vanemate pilte, näitusetulemuste kirjeldusi, terviseuuringuid. Kohusetundlik kasvataja näitab neid muidugi ise. Siiski tuleb Sul endal palju küsida ja uurida, sest Sina oled see, kes selle praeguse kutsika ja tulevase koeraga veedab järgmised 13 aastat.

Kuidas valida pesakonna ilusaimat kutsikat?

Kogenud kasvatajad ütlevad sellise küsimuse peale tavaliselt, et see on loteriimäng. Parimast kutsikast võib kasvada kõige tagasihoidlikumate omadustega labrador ja vastupidi.

Välimiku järgi valides lähtu kutsika vanematest – vaata ema ja isa, vaata nende selliseid omadusi, mis tõu standardi järgi on nende miinuspoolteks. Vali siis kutsikas, kes oma vanemate nõrku pooli kõige vähem kordab.

Vanasti öeldi, et kõige elavam kutsikas on kõige tervem ja elujõulisem. Tegelikult võid saada kõige elavama kutsika näol endale tulevikus hüperenergilisena käituva koera. Sobib see sinu eluviisiga?

Kas on vahe nö paberitega ja paberiteta labradoril?

Tõutunnistuseta labradori puhul ei saa garantiid, et ta on tõupuhas. Kuigi võib juhtuda ka, et tõutunnistusega emase koera on ära paaritanud tõutunnistusega isane.

Mõtle sellele, kas majanduslik kokkuhoid tasub end tulevikus ära. Tavaliselt just esimese koera võtjad ei planeeri koeraga harrastamist ja ei ole veel huvitatud näitustest, sõnakuulelikkuse võistlustest, iseloomu testidest ja paaritusest. Paraku juhtub sageli ka seda, et kutsikast kasvab imeilus koer, kes on oma iseloomu ja tõuomaduste poolest tšempioniklassi kuuluv. Kurb on vaadata neid omanikke, kes just paberite puudumise pärast ei saa koeraga näitustel ja katsetel käia, kuigi tahaks.

Tõupuhta labradorikutsika tõutunnituse hind on vaid ca 12 eurot (200 EEK), kui vanematel on aretusnõuded täidetud.

Miks mu labrador vahel hüperenergilisena ringiratast jookseb?

Inglise keeles nimetatakse seda butt-tucking‘uks ja see näeb välja nii, et sinu kutsikas hakkab ootamatult kiiresti ringiratast jooksma, saba jalge vahel. Enamik labradore teeb seda rõõmust või adrenaliinist. Peaasi, et ta sellise hooga kuskile vastu ei jookse!

Kas mustadel labradoridel võib sündida kollaseid kutsikaid ja vastupidi?

Jah, kollased labradorid võivad anda musti ja mustad kollaseid kutsikaid.

Ja samuti võib sündida pruune labradore mustadelt ja kollastelt vanematelt ja vastupidi. See kõik sõltub sellest, milliseid geene koer kannab ja seda saad lugeda “Aretus” lehelt teemast “värvide pärandumine”.

Ainukesed kindlad reeglid on: kui mõlemad vanemad on kollased, sünnivad ainult kollased kutsikad, mitte kunagi mustad või pruunid ja kui mõlemad vanematest on pruunid, sünnivad tõenäoliselt kollased või pruunid kutsikad, aga mitte kunagi mustad.